Wartość wychowawcza
Wartość edukacyjna
Odpowiednie dla wieku dziecka
Subiektywna ocena
PodsumowaniePiękne, przejmujące i skłaniają do refleksji
5nadzwyczajna

Autor: ks. Jan Twardowski

Tytuł: „Wiersze nie tylko dla dzieci”

Rok wydania: 2013

wydawnictwo: Muza S.A., Warszawskie Wydawnictwo Literackie

 

 

Napisanie recenzji wydanej ostatnio książki „Wiersze nie tylko dla dzieci” ks. Jana Twardowskiego nie jest prostym zadaniem. Nie żeby wiersze nie trafiały do czytelnika. Wręcz przeciwnie. Są piękne, przejmujące i skłaniają do refleksji.

Po pierwsze dlatego, że nie nadają się do samodzielnego czytania przez dzieci. Otóż, najpierw te wiersze muszą przeczytać, przemyśleć, przeanalizować i niejako „przetrawić” rodzice. Ponieważ, kiedy zostawią dziecko sam na sam z książką, zniechęci się ono i odłoży ją na półkę.

Do czytania tych wierszy potrzebWiersze_nie_tylko_dla_dzieci_-_okladkany jest więc dzieciom przewodnik. Ktoś, kto wyjaśni, naprowadzi. Namawiam rodziców, żeby znaleźli czas i pochylili się nad prawdami i myślami, które chciał nam przekazać ksiądz Jan Twardowski, i żeby potrafili te myśli przekazać swoim dzieciom.

To mogą być najwspanialsze godziny. Rodzice zatrzymają się na chwilę, przestaną pędzić. Dzieci zastanowią się, zrozumieją, przybliżą do Pana Boga.

Kolejna rzecz, o której chciałabym wspomnieć, to przekrój wiekowy małych odbiorców. W książce znajdują się wiersze dla dzieci starszych oraz młodszych. I tutaj także pojawia się zadanie dla rodziców. Niech nie czytają wierszy po kolei. Niech wybiorą. Dostosują je do wieku swoich dzieci. Ja dla dzieci najmłodszych wybrałabym:

– „O ukrytym” – sześć prostych linijek i pytanie: dlaczego nie „przytulamy” Pana Jezusa? Dlaczego o Nim zapominamy?

– „Taki mały” – Tu dowiadujemy się, że skromność jest najważniejsza.

– „List do Matki Boskiej” – uświadomi dzieciom, jaki piękny jest świat. To naprawdę wspaniały wiersz. Pokazuje, że wszystko, co nas otacza, jest warte zauważenia, zastanowienia się i wdzięczności. A także pozwala nam wierzyć, że KTOŚ to wszystko stworzył. Pomóżmy dzieciom znaleźć odpowiedź KTO.

– „Do św. Franciszka” – jest śliczną wyliczanką o tym, co robią zwierzęta. Możemy ją rozwinąć, poszerzyć o rozmowy na temat tego, że zwierzęta to także stworzenia boże.

- „*** jaka to radość” – to chyba jeden z najpiękniejszych wierszy. Uczy miłości bliźniego. Tak potrzebnej w dzisiejszych czasach. Tak bardzo potrzebnej!

– „Tak” – w kilku prostych słowach wiersz o Komunii Świętej. O tym, że przystępując do niej, mówi się Bogu: „tak”.

Wybrałam wiersze dla najmłodszych. Ale każdy z rodziców zrobi to najlepiej, ponieważ zna swoje dziecko. Wraz z upływem czasu, będzie mógł dołączać następne, aż pozna wszystkie zamieszczone w tej książce. Potem sięgnie po następne książki księdza Twardowskiego, ponieważ nie będzie potrafił już bez nich żyć.

 

 

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest

O autorze

Klaudia Maksa

Urodziła się i wychowała w urokliwym miasteczku nad Wisłą. W młodości uciekła do wielkiego świata, żeby po kilku latach spędzonych w Paryżu wrócić do kraju i osiąść na wsi za miastem. Wyznaje zasadę "Otwórz się na świat, a świat cię przyjmie z uśmiechem". Z zawodu pedagog i logopeda. Skończyła także magisterskie studia na kierunku praca socjalna. Prywatnie matka dwóch synów. W wolnym czasie lubi czytać i .... gotować. Prowadzi blog poradnikowy dla kobiet "Co to ja dzisiaj miałam": http://k-maksa.blogspot.com/

Leave a comment