Autor: Jan Brzechwa
Ilustracje: Elżbieta Śmietanka-Combik
Tytuł: Panieneczka z pudełeczka
Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: 2013
„Panieneczka z pudełeczka” – niezwykła opowieść Jana Brzechwy
Pod koniec roku w księgarniach pojawiła się bajka Jana Brzechwy „Panieneczka z pudełeczka”. Mimo że od ostatniego jej wydania minęło niemal pół wieku, nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy będzie ona równie urocza, jak inne uwielbiane przez dzieci bajki tego poety: „Kaczka dziwaczka”, „Leń” , „Ptasie plotki”, „Tańcowała igła z nitką” itd.
Fenomen twórczości Brzechwy polega bowiem na tym, że jego wiersze nigdy się nie starzeją. Dzieje się tak za sprawą wrażliwości poety i jego wyjątkowej umiejętności spojrzenia na świat oczami dzieci oraz dzięki geniuszowi literackiemu.
Tytułowa panieneczka jest porcelanową, śliczną lalką, całe dnie spędzającą na kanapie. Kot, który też mieszka w tym samym domu, uwielbia ją całym sercem i stara się zwrócić na siebie jej uwagę oraz umilić nudny dzień. Wraz z kocim towarzyszem wyrusza więc Panieneczka w pełną wrażeń podróż. Podziwiają piękne kwiaty, pływają małą łódką, a także odwiedzają bardzo słodki domek, w którym mieszka gnom Paproszek. Kot kupuje od Paproszka prezent dla Panieneczki – kuferek z minkami, które obdarowana lalka z radością przymierza w domu. Po obiedzie odbywa się magiczny bal zabawek.
Historia opowiedziana w książce jest bardzo urocza. Cudowny, prosty język, genialnie ubrany w rymy, sprawia, że bajka jest śpiewna i dzieci łatwo ją zapamiętują. To ogromna zaleta, jeśli chodzi o rozwijanie mowy u dziecka. Powtarzając bez trudu fragmenty bajki na przykład na spacerze, dziecko ćwiczy pamięć, rozwija słownictwo oraz przyzwyczaja się do obcowania z poezją. Także dzieci, które mają problem z jąkaniem się, mniej się zacinają, jeśli mówią prostym, rytmicznym tekstem.
W bajce można także znaleźć delikatne wartości terapeutyczne. Do rzeczywistości można przenieść na przykład zabawę w przymierzanie minek. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, które łatwo się złości i płacze, narysujmy kilka „buziek” i włóżmy do ładnego pudełka. Nasze dziecko losując minkę nazywa swoje emocje. Jeśli nie potrafi, trzeba mu pomóc – „Tu jest uśmieszek. Miałeś taki, kiedy nauczyłeś się jeździć na rowerku” – wtedy dziecko przypominając sobie dobre zdarzenie, zrobi mu się miło.
W tym kontekście ważną rolę odgrywają także ilustracje, które są kolorowe, bardzo ładne i przedstawione na dobrej jakości papierze. Pobudzają one wyobraźnie i motywują do wyobrażania sobie scen z bajki lub opowiadania o nich.
„Panieneczka z pudełeczka” oraz wszystkie inne bajki Jana Brzechwy powinny być czytane polskim dzieciom do końca świata, ponieważ każda z nich jest pięknym diamentem.