Wartość wychowawcza
Wartość edukacyjna
Odpowiednie dla wieku dziecka
Subiektywna ocena
PodsumowanieKażda z nich jest pięknym diamentem.
5nadzwyczajna

Autor: Jan Brzechwa

Ilustracje: Elżbieta Śmietanka-Combik

Tytuł: Panieneczka z pudełeczka

Wydawnictwo: Muza SA

Rok wydania: 2013

 

„Panieneczka z pudełeczka” – niezwykła opowieść Jana Brzechwy

 

Pod koPanieneczkaniec roku w księgarniach pojawiła się bajka Jana Brzechwy „Panieneczka z pudełeczka”. Mimo że od ostatniego jej wydania minęło niemal pół wieku, nikt nie powinien mieć wątpliwości, czy będzie ona równie urocza, jak inne uwielbiane przez dzieci bajki tego poety: „Kaczka dziwaczka”, „Leń” , „Ptasie plotki”, „Tańcowała igła z nitką” itd.

Fenomen twórczości Brzechwy polega bowiem na tym, że jego wiersze nigdy się nie starzeją. Dzieje się tak za sprawą wrażliwości poety i jego wyjątkowej umiejętności spojrzenia na świat oczami dzieci oraz dzięki geniuszowi literackiemu.

Tytułowa panieneczka jest porcelanową, śliczną lalką, całe dnie spędzającą na kanapie. Kot, który też mieszka w tym samym domu, uwielbia ją całym sercem i stara się zwrócić na siebie jej uwagę oraz umilić nudny dzień. Wraz z kocim towarzyszem wyrusza więc Panieneczka w pełną wrażeń podróż. Podziwiają piękne kwiaty, pływają małą łódką, a także odwiedzają bardzo słodki domek, w którym mieszka gnom Paproszek. Kot kupuje od Paproszka prezent dla Panieneczki – kuferek z minkami, które obdarowana lalka z radością przymierza w domu. Po obiedzie odbywa się magiczny bal zabawek.

Historia opowiedziana w książce jest bardzo urocza. Cudowny, prosty język, genialnie ubrany w rymy, sprawia, że bajka jest śpiewna i dzieci łatwo ją zapamiętują. To ogromna zaleta, jeśli chodzi o rozwijanie mowy u dziecka. Powtarzając bez trudu fragmenty bajki na przykład na spacerze, dziecko ćwiczy pamięć, rozwija słownictwo oraz przyzwyczaja się do obcowania z poezją. Także dzieci, które mają problem z jąkaniem się, mniej się zacinają, jeśli mówią prostym, rytmicznym tekstem.

W bajce można także znaleźć delikatne wartości terapeutyczne. Do rzeczywistości można przenieść na przykład zabawę w przymierzanie minek. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, które łatwo się złości i płacze, narysujmy kilka „buziek” i włóżmy do ładnego pudełka. Nasze dziecko losując minkę nazywa swoje emocje. Jeśli nie potrafi, trzeba mu pomóc – „Tu jest uśmieszek. Miałeś taki, kiedy nauczyłeś się jeździć na rowerku” – wtedy dziecko przypominając sobie dobre zdarzenie, zrobi mu się miło.

W tym kontekście ważną rolę odgrywają także ilustracje, które są kolorowe, bardzo ładne i przedstawione na dobrej jakości papierze. Pobudzają one wyobraźnie i motywują do wyobrażania sobie scen z bajki lub opowiadania o nich.

„Panieneczka z pudełeczka” oraz wszystkie inne bajki Jana Brzechwy powinny być czytane polskim dzieciom do końca świata, ponieważ każda z nich jest pięknym diamentem.

 

 

 

 

 

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest

O autorze

Klaudia Maksa

Urodziła się i wychowała w urokliwym miasteczku nad Wisłą. W młodości uciekła do wielkiego świata, żeby po kilku latach spędzonych w Paryżu wrócić do kraju i osiąść na wsi za miastem. Wyznaje zasadę "Otwórz się na świat, a świat cię przyjmie z uśmiechem". Z zawodu pedagog i logopeda. Skończyła także magisterskie studia na kierunku praca socjalna. Prywatnie matka dwóch synów. W wolnym czasie lubi czytać i .... gotować. Prowadzi blog poradnikowy dla kobiet "Co to ja dzisiaj miałam": http://k-maksa.blogspot.com/

Leave a comment