Wartość wychowawcza
Wartość edukacyjna
Odpowiednie dla wieku dziecka
Subiektywna ocena
PodsumowanieNajlepszy propagator literatury dla najmłodszych
5nadzwyczajna

Tytuł: „Pan Leniwiec i pantofelek Kopciuszka”
Tekst: Magda Szudlarek
Muzyka i realizacja nagrań: Tomasz Garstkowiak
Okładka: Grażyna Rigall

Udział wzięli: Magdalena Żulińska, Jacek Majok, Katarzyna Dałek,  Wioleta Karpowicz, Jacek Labijak, Hanna Miśkiewicz

 

Polubcie, bo naprawdę im się ten kciuk w górę należy: https://www.facebook.com/stareradyjko

 

Wyobraźleniwieccie sobie, że w domu panuje nieznośna cisza, którą chcielibyście wypełnić jakimś przyjaznym dla ucha dźwiękiem. Chyba, że macie po dziurki w nosie hałasu, wtedy cisza jest jak najbardziej wskazana. A może macie już dość tego, że Wasze dziecko mamione migającymi i kolorowymi obrazami, nie ma ochoty odejść od telewizora, nawet na pięć minut?

Zatem to dobry moment, by zrobić mały eksperyment. Wyłączcie telewizor, radio, cokolwiek Wam buczy w tle. Zamknijcie laptopa, wygaście monitory. Wsadzie do odtwarzacza płytę  o „Panu Leniwcu i pantofelku Kopciuszka”.

Na samym początku zostaniecie przywitani bardzo przyjemną piosenką, dzięki której szybko wczujecie się w klimat słuchowiska.  Trzeba przyznać, że to ogromne wzywanie w tych czasach, zainteresować słuchacza swoją historią. Nasze dzieci i my jesteśmy przyzwyczajeni do bodźców wzrokowych.  Rozpanoszył się w wielu polskich rodzinach trend oglądania  bajek w telewizji, grania w gry na komputerach czy tabletach. Nie angażujemy się już w słuchanie bajek, tak jak kiedyś robiły to dzieci, siedząc na kolanach babci. Wolimy ujrzeć coś na własne oczy, by uwierzyć. Niestety przez to pozbawiamy się wielu ciekawych wrażeń i ograniczamy działanie naszej wyobraźni, bo wszystko mamy podane na tacy.

A jednak autorzy tejże bajki, dokonali rzeczy niemożliwych. Już od samego początku wciągamy się w świat, z którego dobiegają kojące głosy. Chętnie nastawiamy uszu, bo nic nas nie irytuje, a baśniowa rzeczywistość, wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zamknąć oczy, by przenieść się z Elą i bibliotekarzem w magiczny świat postaci z książek dla dzieci (Królowej Śniegu, Baby Jagi czy Królewny Śnieżki), które my dorośli pamiętamy ze swojego dzieciństwa. A nasze pociechy, jeśli nie miały okazji jeszcze ich spotkać, z pewnością z chęcią poznają nowych bohaterów i nowe historie. To słuchowisko to najlepszy propagator literatury dla najmłodszych.

Ponadto świetnie dobrane dźwięki, modulacja głosu i interesujące teksty tworzą  wyśmienitą całość. Elementy detektywistyczne zmuszają nas do skupienia i rozwiązania  zagadki zaginionego pantofelka Kopciuszka. Wędrujemy razem z postaciami, wsłuchując się w każdy najmniejszy dźwięk, który może naprowadzić nas na trop. Bawimy się przy tym przednio.  Choć  może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni przerwać słuchanie i odpowiedzieć na pytania maluchów, które zaintrygowane fabułą mogą zacząć zadawać ich wiele.

To może być najbardziej fascynująca i edukacyjna opowiastka, którą dziecko chętnie odsłucha wielokrotnie, z takim samym zaangażowaniem, jak za pierwszym razem.

Polecamy, bo to słuchowisko to dobre narzędzie do rozwijania i pobudzania wyobraźni, uczenia się, czym jest dobro i zło oraz spędzania wolnego czasu w sposób zupełnie odbiegający do tego, co robimy codziennie.

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest

O autorze

Agnieszka Pohl

Filolog, tłumacz, redaktor naczelna dwumiesięcznika "Obsesje" i "Brzdąca". Żona, mama. Kocha literaturę, lubi gotować i uwielbia słodycze. Nie pogardzi małą kawą z mlekiem z rana.

Leave a comment