Wartość wychowawcza
Wartość edukacyjna
Odpowiednie dla wieku dziecka
Subiektywna ocena
PodsumowanieBabcia wymiata. Książka w dychę.
5nadzwyczajna

Autor: David Williams

Tytuł: „Babcia Rabuś”

Wydawnictwo: Mała Kurka

Rok wydania: 2013

rabusBabcia wymiata, a książka jest w dychę. Tak bym dwoma zdaniami streściła książkę. To dziwne, ale nawet dorosły człowiek z chęcią przeczyta tę kryminalną historię. I co może wydać się jeszcze dziwniejsze, będzie się przy niej bawił tak samo wyśmienicie jak młodszy czytelnik.

Najpierw czuje się odrazę, bo dźwięki babci przy chodzeniu i zapach kapusty nie należą do najmilszych.  Potem za głowę się łapiemy, kiedy wnuczek nie lubi swej babci i uważa ją za nudną. Choć w głowie się nam nie mieści, że tak źle i okrutnie można mówić o swojej babci, to jednak  niestety doświadczamy tego na własnej skórze. Przecież zwykle to właśnie one robią najsmaczniejsze pod  słońcem posiłki, opowiadają najfantastyczniejsze bajki na świecie, a siedząc w swoich bamboszach z drutami w rękach, wyczarowują najcieplejsze sweterki, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jakież jest nasze zniesmaczenie, kiedy dowiadujemy się, że Ben, owy wnuczek, właśnie oświadcza, że babcia jest beznadziejna.

Co prawda narrator delikatnie karci i subtelnie poucza bohatera oraz czytelników, ale i tak poczucie niesprawiedliwości zostaje.

Potem przebiega nas dreszcz emocji, kiedy razem z Babcią i wnuczkiem mkniemy na skuterku. Aż w końcu autor zupełnie  nas zaskakuje i zasmuca wieścią, z którą niełatwo sobie można poradzić.

Choć książka kończy się dość smutno, dostajemy ważne pouczenie, które należy pielęgnować. Najlepiej je schować w sejfie i chronić jak najbardziej lśniący i oszlifowany diament. To pouczenie powinno stać się bogactwem rodzinnym, a może nawet klejnotem rodowym, który nie powinien zostać zagubiony ani rzucony w kąt. A co to za nauka? Sprawdźcie sami, będę okrutna i  Wam tego nie zdradzę!

P.S. Przypisy tłumacza są idealnym uzupełnieniem historii, wychowania i edukacji młodego pożeracza książek.

 

 

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest

O autorze

Agnieszka Pohl

Filolog, tłumacz, redaktor naczelna dwumiesięcznika "Obsesje" i "Brzdąca". Żona, mama. Kocha literaturę, lubi gotować i uwielbia słodycze. Nie pogardzi małą kawą z mlekiem z rana.

Leave a comment