Dama z odkurzaczem

Domowe porządki zajmują czasami mnóstwo czasu. Ale pewnie zauważyłaś, że są kobiety, które zawsze mogą pochwalić się czystym domem, nie spędzając jednocześnie długich godzin na sprzątaniu. Za to tobie często się zdarza mieć bałagan, kupować gotowy obiad i zasypiać na piątej stronie książki. Wszystko zależy od dobrej organizacji. Przeczytaj poniższe rady, a wkrótce sprzątanie zajmie ci mniej czasu i zdążysz jeszcze do kosmetyczki.

Mieć porządek, znaczy nie bałaganić

Odpowiedz sobie na proste pytanie. Jak możesz mieć wolny czas po pracy, kiedy rano przymierzasz dwie bluzki, które potem odrzucasz na krzesło, bo stwierdzasz, że założysz cienki sweterek? Jeśli ty, twój mąż i dzieci tak samo jak ty zmienią zdanie przed wyjściem, to po powrocie do domu zastaniesz osiem rozrzuconych rzeczy. Dodaj do tego cztery kubki i talerzyki po śniadaniu, brudne skarpetki dzieci i niepościelone łóżka, masz już z głowy pół godziny wolnego czasu.

Zamiast psuć sobie humor, naucz siebie i rodzinę samokontroli. Niech każdy odkłada wszystko na swoje miejsce. Ścielcie rano łóżka i odkładajcie brudne naczynia do zlewu. Zakręcajcie pastę po umyciu zębów i wyrzucajcie brudne rzeczy do kosza na brudną bieliznę. Te czynności trwają nie dłużej, jak kilka minut, a ty po pracy nie będziesz musiała doprowadzać domu do stanu używalności, tylko zajmiesz się czymś bardziej przyjemnym.

Myśl praktycznie

Wiadomo, że gotowanie obiadu zajmuje dużo czasu. Tym bardziej, jeśli masz dorastające dzieci, które zjadłyby konia z kopytami. Dlatego zamiast spędzać codziennie dwie godziny w kuchni, naucz się gotować sposobem.

Wieczorem możesz obrać ziemniaki, zalać zimną wodą i włożyć do lodówki. W ten sposób  skrócisz przygotowanie posiłku w następnym dniu. Możesz także zrobić zupę oraz „samorobiące się” dania, jak pieczony kurczak na przykład.

Poświęć w tygodniu jedno popołudnie, zrób kilka dań naraz i zamroź. Dobrze sprawdzają się tu gulasze, mięsa w sosie, bigosy, żeberka, krokiety, pierogi itp. Możesz także poporcjować i przygotować schab, czy filety tak, żeby móc tylko rozmrozić i natychmiast przyrządzić.

Szanuj swój czas

Nie pozwól, alby prace domowe zabierały ci cały wieczór. Jeśli robisz pranie, wywieszaj je od razu,rozprostowując po wirowaniu w rękach. W ten sposób, jak wyschnie, nie będzie zgniecione i będziesz mogła złożyć je do szafy. Prasuj tylko te rzeczy, które zamierzasz ubrać na następny dzień. Szkoda czasu i prądu na prasowanie!

Rób dwie rzeczy naraz. Kiedy kurczak piecze się w piekarniku, zrób zupę. W ten sposób będziesz mogła zaserwować obiad od razu po przyjściu do domu i mieć jutro dłuższą chwilę dla siebie.

IMG_2113Rozplanuj porządki

Jeśli odkładanie rzeczy na miejsce wejdzie wam w krew, odpadnie ci trochę bezsensownej pracy. Jednak to nie uchroni cię przed porządkami w ogóle. Sprzątaj więc, ale rób to z głową.

Pierwsze, co każdemu przychodzi na myśl, kiedy myśli o zaniedbanym mieszkaniu, to kurz. Pilnuj zatem, żeby nie panoszył ci się na meblach. Ta czynność nie zabiera zbyt dużo czasu, więc warto poświęcić 10 minut dziennie, żeby w domu było wrażenie czystości.

Staraj się odkurzać w miarę często

Kiedy w domu nie ma kurzu, podłogi są czyste i nie ma porozrzucanych rzeczy, można powiedzieć, że do kompletu brakuje ci tylko czystej łazienki i zapachu. Poświeć więc dwa dni w tygodniu, na sprzątanie łazienki i dbaj o świeże powietrze w domu. Przede wszystkim często wietrz mieszkanie. Poza tym stosuj środki zapachowe. Wiele z nich można nabyć w drogerii, ale można także poradzić sobie samemu. Do butelki z pompką nalać wody, dodać sody spożywczej i soku z cytryny. Jedno neutralizuje zapachy kwaśnie, drugie zasadowe  w domu. Do tego kilka kropli ulubionego olejku zapachowego i mamy domowej roboty środek zapachowy.

Powodzenia zatem i miłego dnia!

Źródło: Magazyn Obsesje

 

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest

O autorze

Klaudia Maksa

Urodziła się i wychowała w urokliwym miasteczku nad Wisłą. W młodości uciekła do wielkiego świata, żeby po kilku latach spędzonych w Paryżu wrócić do kraju i osiąść na wsi za miastem. Wyznaje zasadę "Otwórz się na świat, a świat cię przyjmie z uśmiechem". Z zawodu pedagog i logopeda. Skończyła także magisterskie studia na kierunku praca socjalna. Prywatnie matka dwóch synów. W wolnym czasie lubi czytać i .... gotować. Prowadzi blog poradnikowy dla kobiet "Co to ja dzisiaj miałam": http://k-maksa.blogspot.com/